W dniu dzisiejszym ma miejsce polska premiera albumu – Marita Alban Juarez Quartet “Aguas Calientes”. Płyta oryginalnie ukazała się w połowie maja nakładem hiszpańskiej wytwórni Youkali Music.
Klip do wykonanego na żywo “Encontros e despedidas” i odsłuch całego albumu:
Marita Albán Juárez Quartet to grupa założona przez peruwiańsko-polskie rodzeństwo muzyków, wokalistkę Maritę i perkusistę Jose Manuela w 2011 r.,
– Długo szukaliśmy odpowiedniego składu grupy, aż zagraliśmy z Dominikiem Wanią fenomenalnym pianistą –uczniem m.in. Danilo Pereza, – to było olśnienie. Dołączył do nas Andrzej Święs, który jest basistą jazzowym, ale z pasją pogrążył się m.in. w tradycji afro-peruwiańskiej, która muzycznie inspiruje nas najbardziej.
-Nagrałam moje najlepsze muzyczne rodzinne wspomnienia – latynoskie klasyczne piosenki/melodie z lat 70 i wcześniejsze. To one stały się tematami naszych improwizacji. Płyta Aguas Calientes zbudowany jest z tradycji Afroperu, Kuby, Argentyny i wreszcie z Brazylii, album reinterpretuje idee bardzo różnorodnych stylów mieszczących się w ramach latin-jazz’u.
– Zarejestrowaliśmy materiał z miejsca, praktycznie na żywo, a dopiero później zaczęliśmy grać koncerty, podczas których rozwijały się w nas kolejne pomysły i dojrzewały kolejne interpretacje. Jest tu na pewno sporo z ideologii tropicalismo, i wiele tematów równościowych, feministycznych, to wszystko za sprawą historii rodzinnych, a także wspaniałych i bardzo inspirujących postaci Elis Reginy czy Susana Baca.
Marita Alban Juarez od kilku lat koncertuje w Polsce i zagranicą w klubach, teatrach i na festiwalach jazzowych; szerszej publiczności znana jest też z TV jako prezenterka dokumentów i programów o muzyce klasycznej m. in Efekt Chopina Chopin Reloaded, 2010. prod. VisionHouse/BBCWorld
Jose Manuel Alban Juarez jest niezwykle wszechstronnym muzykiem z gigantycznym dorobkiem, oprócz latin-jazzu angażuje się w muzyką współczesną, elektroniczną, bierze udział w eksperymentalnych projektach soundsystemowych, ponadto jest członkiem hip-hopowej grupy Łona, Webber & The Pimps, projektu Kazana Twister / Albán Juárez oraz założycielem kolektywu – orkiestry salsowej Salsa Central. Obecny w projektach takich mistrzów jak: Zbigniew Namysłowski, Andrzej Jagodziński, Tomasz Stańko, Maanam i inni.
Dominik Wania – obsypany w ostatnich latach licznymi nagrodami za debiut i dla najlepszego pianisty jazzowego, poza intensywną działalnością koncertową, na gruncie muzyki improwizowanej – współczesnej, jazzowej z elementami elektroniki fascynuje się Maurice’m Ravelem i jemu poświęcił debiut swojego zespołu. Stale grywa z Tomaszem Stańko i muzykami związanymi z wytwórnią ECM. Wykłada improwizację jazzową w Krakowie w Akademii Muzycznej.
Andrzej Święs ma w dorobku dziesiątki płyt i od lat jest jednym z najlepszych i najciekawszych basistów młodego pokolenia, występował m.in. z Lee Konitz, Greg Osby, George Garzone, Karl Martin Almqvist, Jacques Schwarz-Bard i wieloma mistrzami polskiego jazzu. Od kilku lat co roku nominowany za swoje nagrania do Fryderyków.