Marita Alban Juarez Quartet – premiera, odsłuch albumu

W dniu dzisiejszym ma miejsce polska premiera albumu – Marita Alban Juarez Quartet “Aguas Calientes”. Płyta oryginalnie ukazała się w połowie maja nakładem hiszpańskiej wytwórni Youkali Music.

Klip do wykonanego na żywo “Encontros e despedidas” i odsłuch całego albumu:

Marita Albán Juárez Quartet to grupa założona przez peruwiańsko-polskie rodzeństwo muzyków, wokalistkę Maritę i perkusistę Jose Manuela w 2011 r.,

– Długo szukaliśmy odpowiedniego składu grupy, aż zagraliśmy z Dominikiem Wanią fenomenalnym pianistą –uczniem m.in. Danilo Pereza, – to było olśnienie. Dołączył do nas Andrzej Święs, który jest basistą jazzowym, ale z pasją pogrążył się m.in. w tradycji afro-peruwiańskiej, która muzycznie inspiruje nas najbardziej.

-Nagrałam moje najlepsze muzyczne rodzinne wspomnienia – latynoskie klasyczne piosenki/melodie z lat 70 i wcześniejsze. To one stały się tematami naszych improwizacji. Płyta Aguas Calientes zbudowany jest z tradycji Afroperu, Kuby, Argentyny i wreszcie z Brazylii, album reinterpretuje idee bardzo różnorodnych stylów mieszczących się w ramach latin-jazz’u.

– Zarejestrowaliśmy materiał z miejsca, praktycznie na żywo, a dopiero później zaczęliśmy grać koncerty, podczas których rozwijały się w nas kolejne pomysły i dojrzewały kolejne interpretacje. Jest tu na pewno sporo z ideologii tropicalismo, i wiele tematów równościowych, feministycznych, to wszystko za sprawą historii rodzinnych, a także wspaniałych i bardzo inspirujących postaci Elis Reginy czy Susana Baca.

Marita Alban Juarez od kilku lat koncertuje w Polsce i zagranicą w klubach, teatrach i na festiwalach jazzowych; szerszej publiczności znana jest też z TV jako prezenterka dokumentów i programów o muzyce klasycznej m. in  Efekt Chopina Chopin Reloaded, 2010. prod. VisionHouse/BBCWorld

Jose Manuel Alban Juarez jest niezwykle wszechstronnym muzykiem z gigantycznym dorobkiem, oprócz latin-jazzu angażuje się w muzyką współczesną, elektroniczną, bierze udział w eksperymentalnych projektach soundsystemowych, ponadto jest członkiem hip-hopowej grupy Łona, Webber & The Pimps, projektu Kazana Twister / Albán Juárez oraz założycielem kolektywu – orkiestry salsowej Salsa Central. Obecny w projektach takich mistrzów jak: Zbigniew Namysłowski, Andrzej Jagodziński, Tomasz Stańko, Maanam i inni.

Dominik Wania – obsypany w ostatnich latach licznymi nagrodami za debiut i dla najlepszego pianisty jazzowego, poza intensywną działalnością koncertową, na gruncie muzyki improwizowanej – współczesnej, jazzowej z elementami elektroniki fascynuje się Maurice’m Ravelem i jemu poświęcił debiut swojego zespołu. Stale grywa z Tomaszem Stańko i muzykami związanymi z wytwórnią ECM. Wykłada improwizację jazzową w Krakowie w Akademii Muzycznej.

Andrzej Święs ma w dorobku dziesiątki płyt i od lat jest jednym z najlepszych i najciekawszych basistów młodego pokolenia, występował m.in. z Lee Konitz, Greg Osby, George Garzone, Karl Martin Almqvist, Jacques Schwarz-Bard i wieloma mistrzami polskiego jazzu. Od kilku lat co roku nominowany za swoje nagrania do Fryderyków.

Album do nabycia w naszym sklepie

2 thoughts on “Marita Alban Juarez Quartet – premiera, odsłuch albumu

 1. Maciek

  Do momentu, gdy nacisnąłem przycisk play byłem przekonany, że nikt nie ma piękniejszego głosu niż moja dziewczyna. Tak bardzo się myliłem. Dobrzewiesz, dziękuję Wam za to odkrycie! Czuję, że z płytą całkiem szybko się zaprzyjaźnię.
  Jako student iberystyki muszę zapytać: Skąd pomysł, by część piosenek była napisana po portugalsku (normy brazylijskiej), a część po hiszpańsku? Jestem ciekaw jak do tematu wyboru języka podchodzą sami artyści. Czy fonetyka języka wiąże się z linią melodyczną danego utworu? A może zasób leksykalny jednego z języków jest bogatszy od drugiego?
  Dawno nie spotkałem się z tak nastrojowymi i rozbudzającymi zmysły dźwiękami. Dziena!
  Pozdro/Saludos/Saudações

 2. Hudba

  Ta Pani niech się skupi na śpiewaniu. Dosyć przyjemnie się tego słucha, chociaż nie poszłabym na jej koncert bo w pamięci mam jej wywiady z uczestnikami konkursu Chopinowskiego w 2015 r. Te rozmowy były beznadziejne, mało profesjonalne. No i te dredy… Ni w 5 ni w 10 nie pasowały do elegancko ubranych uczestników i rangi wydarzenia.

Leave a Reply